Menu

Til minde om Torben Dahl

image
17. april 2023 kl. 09:44

Det er med stor sorg at kunne meddele at Torben Dahl er gået bort.

Torben Dahl var en engageret HIK’er med stort HIK-hjerte i alle 3 afdelinger og som har været en del af klubben siden 1. april 1949. Han var engageret i mange af klubbens aktiviteter gennem tiden, bl.a. som primus motor og Sprechstahlmeister i flere HIK revyer. I 1980-1985 havde Torben Dahl, sammen med Erik Bagger, desuden ansvaret for klubbens klubblad, som blev holdt i live helt uden udgifter for klubben.

I anledningen af klubbens 100 års jubilæum udgav man en jubilæumsbog der gennemgik klubbens historie fra 1950-2000 og her meldte Torben Dahl sig endnu en gang under fanerne, som frontmand for bogens redaktion. En bog som vi er meget stolte af at have i vores klubarkiver. Du kan læse bogen digitalt her (indsæt link)

Torben deltog i næsten alle generalforsamlinger og afdelingsmøder og havde gerne en positiv kommentar til det hele. Hans tilstedeværelse og engagement i klubben vil i høj grad blive savnet her i HIK.

Æret være hans minde.

Luk