Turen til Teramo begynder så småt at tage form og det er tid til at give en status på hvor vi er i planlægningen.
Vi tager 4 ungdomshold afsted, da det er desværre ikke lykkedes at stable et ungsenior hold på benene og som det ser ud nu stiller holdene op som følger:
Herrejunior (94/95):11 tilmeldte spillere
Damejunior (94/95):7 tilmeldte spillere
Pige (96/97):8 tilmeldte spillere
Drenge (96/97):8 tilmeldte spillere
Da vi gerne skulle være 10 -12 spillere på hvert hold er der stadigvæk ledige pladser og I må meget gerne høre jeres holdkammerater om der er nogen der har glemt at få tilmeldt sig. Vi vil samtidigt lave en målrettet kampagne mod spillere i de relevante årgange.
Det er en glæde at kunne meddele at der til tur-trøjerne har meldt sig en interesseret sponsor, som vil blive afsløret når aftalen forhåbentlig er endeligt på plads.
I bussen vil der være omkring 50 pladser og med kun 33 tilmeldte spillere kan det, afhængigt af den endelige pris på bussen, også blive en lidt stram økonomi. Så hvis der ikke kommer flere deltagere vil vi evt.forsøge at få et hold fra en anden klub med i bussen eller finde nogle sponsorer til turen (f.eks til en samlet turmiddag, morgenmad, vand eller lignende). Så hvis du har lyst til at være sponser eller kender en der har, så lad os det vide snarest muligt.
På denne baggrund er vi også nødt til at være lidt mere påholdende omkring ledere og trænere til de 4 hold og fortrinsvis få nogle der alligevel tager med til Teramo til at tage disse opgaver .
Det er således at Thomas Wex p.gr.a. sit arbejde ikke påregner at kunne tage med som turleder, en vigtig rolle som Morten Samsøe Jacobsen heldigvis har sagt ja til at påtage sig istedet.
Den foreløbige træner/leder fordeling er således:
Herrejunior - Træner: Thomas Kaas Ibsen, holdleder ?
Drenge - Træner: Kimmi Thomassen, holdleder ?
Damejunior - Træner: Christian Grundtvig, holdleder: Tina Grundtvig
Som det fremgår har vi endnu ikke fundet holdledere til de 2 drenge hold, men da mange forældre har indikeret at de vil tage med til Teramo, håber vi at der er nogen der vil melde sig til at påtage sig denne opgave, idet vi skal have en ældre voksen tilknyttet hver af holdene i det omfang det overhovedet er muligt. Man er naturligvis også meget velkommen til at støtte op på de hold hvor der allerede nu er påsat holdledere, så alle I der måtte have intersse herfor må meget gerne melde jer under fanerne.
Til sidst men ikke mindst bedes I indbetale restbeløbet på 2.000 kr via HIK’s on-line tilmeldings modul inden 01.04.2010.
Mere praktisk information i forbindelse med turen følger, når vi kommer lidt videre i forløbet, dog kan det nævnes at vi regner med at bussen tager afsted om morgenen d. 2/7. Tidspunktet er ikke endeligt fastlagt men det bliver formentligt mellem kl. 9 – 10.